Jak dobrze wybrać firmę informatyczną? To pytanie zadają sobie właściciele firm, którym zależy na sprawnym działaniu i bezpieczeństwie firmy. Wielu przedsiębiorców na wczesnym etapie ofertowym, kieruje się przede wszystkim ceną, niestety nie jest to dobry wyznacznik. Przeczytaj o pięciu zasadach, na co zwrócić uwagę, aby rozpocząć współpracę z właściwą firmą IT.

Zasada nr 1 – wykonaj analizę
Porozmawiaj z kierownikami poszczególnych działów, jakie mają wymagania względem firmy informatycznej. Może się okazać, że niektóre zadania, które wykonywane są obecnie zostaną przekazane. Czasem zdarza się tak, że w dziale marketingu jest osoba, która oprócz utrzymania i aktualizacji stron internetowych, zajmuje się również serwerami i prawidłowym funkcjonowaniem hostingu. Takie działania, lepiej powierzyć firmie zewnętrznej IT, która w ramach umowy kompleksowo zajmie się obsługą serwerów na których znajdują się firmowe strony i zasoby.

Zasada nr 2 – określ budżet
Może się okazać, że niektóre systemy lub sprzęty są już na tyle przestarzałe, że nawet ich aktualizacja nie pomoże i trzeba je wymienić. Musisz być na to przygotowany. Najlepiej będzie, jeśli osoby techniczne w Twojej firmie, spiszą na jakim oprogramowaniu pracują. Taka lista przyda się podczas rozmów z firmą outsourcingową, która będzie mogła zaproponować wdrożenie nowych rozwiązań dostosowanych do Twoich potrzeb i ram finansowych. Pamiętaj, że praca na przestarzałych systemach sprawia, że tracisz na konkurencyjności – nikt nie chce współpracować z firmą w której występują liczne awarie.

Zasada nr 3 – prześlij zapytanie do wybranej firmy
Analiza wykonana? Świetnie, teraz możesz skontaktować się z firmą, która wzbudziła Twoje zaufanie. Forma kontaktu jest całkowicie dowolna – możesz do nich napisać lub zadzwonić. Przedstawiciel firmy IT może poprosić Cię o wypełnienie briefu ofertowego, w którym zaznaczysz obszary współpracy. Umów się z nim na niezobowiązujące spotkanie. Na którym szczerze opowiesz o potrzebach w Twojej firmie oraz o tym, na jakich programach i systemach pracujecie.

Zasada nr 4 – oczekuj wysokiej jakości usług
Dobra komunikacja to podstawa. Jeśli już na etapie zapytania ofertowego, dobrze współpracuje Ci się z przedstawicielem firmy, to zapewne jest ona prawidłowo zarządzana na każdym etapie. Profesjonalne firmy informatyczne są ukierunkowane na wysoką jakość usług poprzez stałe badania satysfakcji klientów.

Zasada nr 5 – współpracuj z zaufanym partnerem IT
Biznes tworzą ludzie. Firma informatyczna powinna być nie tylko wykonawcą poleceń, ale przede wszystkim partnerem biznesowym. Pozwól, aby to zewnętrzna firma IT zadbała o prawidłowe zarządzanie i rozwój infrastruktury informatycznej Twojej firmy. Zaufaj ich doświadczeniu i znajomości nowoczesnych i wydajnych rozwiązań. Bądź otwarty na zmiany.