W pierwszej części przedstawiliśmy Wam w co musicie się zaopatrzyć, żeby zbudować mikrosieć komputerową. Dziś, omówimy szczegółowo aspekty techniczne, które pozwolą nam w pełni cieszyć się działającą siecią.
Krok czwarty: uruchomienie i konfiguracja
Jesteśmy zwolennikami rozdzielania funkcjonalności sieciowych, na osobne urządzenia. Daje to dużą elastyczność w budowaniu rozwiązania, zwiększa wydajność i minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Zaczynamy więc od skonfigurowania routera za pomocą programu WinBox pobranego ze strony producenta. Nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły, ale zwracamy uwagę na kilka prostych, niezbędnych czynności, które w znacznym stopniu przyczyniają się do podniesienia bezpieczeństwa i niezawodności naszej sieci (patrz grafika poniżej).
Poniżej screen ze wspomnianymi ustawieniami.
Urządzenia sieciowe jak drukarki, pamięć NAS, punkty dostępowe zalecam adresować statycznie podczas konfiguracji urządzenia, a adresy te wykluczyć z puli serwera dhcp. Rezerwujemy więc adresy 10.10.15.1 do 20, serwer dhcp dostaje do przydziału: 10.10.15.50 do 80.
Mamy więc skonfigurowany router, działa nam internet w Lan. Podłączamy switch do portu routera. Do portu PoE przełącznika wpinamy nasz punkt dostępowy, potem kamerę, videobramofon i ewentualne inne urządzenia, które wygodnie nam zasilać z przełącznika. Weryfikujemy czy punkt dostępowy się uruchamia – czy zapala się na nim lampka. Konfiguracja WiFi w oparciu o UAP AC Lite – to wydajne urządzenia na potrzeby niewielkiej sieci (do 10 -20 urządzeń klienckich). Na potrzeby konfiguracji należy pobrać program kontrolera ze strony producenta. Komputer z uruchomionym programem podłączamy do naszego przełącznika. Kontroler wyszuka i pozwoli na podłączenie znalezionych w lan punktów dostępowych.
Konfigurujemy podstawowe parametry sieci jak adres oraz ssid i hasło zabezpieczające mechanizmem wpa- psk 2. Ewentualne dołożenie w przyszłości kolejnych punktów dostępowych wymaga posiadania bazy kontrolera.
Tak więc po wykonaniu tych kilku prostych czynności mamy działającą sieć kablową i bezprzewodową.
Podłączenie pozostałych urządzeń do sieci lan jak punkty dostępowe, drukarki, pamięci nas , videobramofony – zalecam wykonywać pojedynczo. Dopiero gdy się upewnimy się, że urządzenie działa poprawnie, że zostało właściwie skonfigurowane – wtedy dopiero podłączamy kolejne.
Podłączenie dysku sieciowego np. Qnap
Urządzenie może pełnić rolę domowego/firmowego repozytorium plików, być domowym centrum rozrywki, z którego można odtwarzać filmy – odsyłam do strony producenta
Jednak zaleca się aby urządzenie miało zainstalowane 2 dyski twarde z uruchomionym mechanizmem raid1 (zapisywanie tej samem informacji na 2 dyskach) i podłączone oraz skonfigurowane monitorowanie UPS. Czyli w przypadku utraty zasilania, ups poinformuje nasz Qnap, że powinien rozpocząć procedurę bezpiecznego zamknięcia. To w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo naszych danych. Oczywiście w zależności od wagi danych, należy także pomyśleć o okresowym zabezpieczeniu zawartości naszego dysku sieciowego.
Krok piąty: dokumentacja
Na sam koniec zostawiliśmy najczęściej pomijaną czynność – mianowicie napisanie dokumentacji. Zalecane jest sporządzenie schematu sieci, zinwentaryzowanie urządzeń, adresów ip, loginów i haseł. Jednak to często odkłada się na później. Zachęcamy więc do przygotowywania dokumentacji już podczas konfiguracji urządzeń. Tak, aby nic nam nie
umknęło po skończonej pracy. Kiedy podłączamy np. router lub kamerę, to najprościej zapisać na podręcznej kartce
nazwę urządzenia jego adres, login i hasło. Kartkę można zabezpieczyć w szafce krosowniczej. W ten sposób mamy minimum informacji, ale pozwolą one w przyszłości diagnozować naszą sieć, oszczędzą nam nerwów i pracy.